Nauka Mistrza z Nazaretu najpierw porwała tłumy, aby następnie ogarnąć całą Ziemię Świętą i dotrzeć w najdalsze zakątki świata. Uczniowie towarzysząc Zbawicielowi liczyli, że Mesjasz odniesie sukces polityczny a oni znajdą się u jego boku, kiedy powróci Królestwo Dawida. Krzyż i Golgota zupełnie zmieniły perspektywę postrzegania Ewangelii. O ile pod Cezareą Filipową Piotr napominał samego Jezusa, że nie przyjdzie a Niego męka ani śmierć krzyżowa, w przeddzień męki przysięgał, że gotów jest za Jezusa oddać życie, o tyle po śmierci Zbawiciela serce jego samego i innych uczniów napełnione było lękiem. Nawet po zmartwychwstaniu i wniebowstąpieniu uczniowie przebywali w Wieczerniku, gdzie drzwi były zamknięte w obawie przed zwolennikami faryzeuszy i uczonych w Piśmie.
Dopiero po zesłaniu Ducha Świętego w serca apostołów wstąpił Duch męstwa. Wyszli odważnie na zewnątrz i zaczęli głosić światu Dobrą Nowinę. Co więcej, prześladowania jakie ich dotknęły przypieczętowały ich świadectwo wiary pieczęcią męczeństwa.
Cała historia Kościoła wypełniona jest zgodnie z zapowiedzią Pana Jezusa prześladowaniami i cierpieniem. Jednak formy walki z samym orędziem Ewangelii przybierały i przybierają różne formy a przestrzeni wieków. Od jawnych, krwawych prześladowań, poprzez szykany, aż po jawne lub ukryte fałszowanie Ewangelii. Ileż to razy najwięksi wrogowie Kościoła udzielają nam „zbawiennych rad”, jacy powinniśmy być, co głosić i jakimi treściami posługiwać się przed światem.
Nie na darmo Apostoł Narodów przestrzega, że „ludzie źli i zwodziciele będą się dalej posuwać ku temu, co gorsze, błądząc i innych w błąd wprowadzając.” Dziś ta metoda ujawnia się całej krasie. Ogrom „wyrozumiałości i tolerancji” okazywany jest głosicielom błędów, wrogom nauki Jezusowej, zaś pragnący dać świadectwo Prawdzie mają kneblowane usta i nazywani są niebezpiecznymi radykałami.
Czy istnieje jednak chrześcijaństwo „nieradyklane”, czy sam krzyż Chrystusa jest znakiem umiarkowania i tolerancji? Bo jeśli krzyż jest radykalną miłością, zbawieniem naszym to poszukując wersji „light” musimy wybierać pośród poglądów Kajfasza, zatroskanego o relacje z okupantem i uchronienie narodu za cenę śmierci Jezusa, Piłata umywającego ręce, który chciał się w ten sposób uwolnić od winy za skazanie Jezusa czy też postawą Judasza, który miał jakiś plan wydając Jezusa, ale widząc, co się stało chciał cofnąć czas i oddać pieniądze.
Dopóki będziemy żyć na tym świecie, dopóty ciągle będziemy stawać wobec pytań o trafność obranej drogi. Jednak bez wzięcia sobie do serc przestróg św. Pawła dla Tymoteusza, sami utracimy smak, jaki mamy nadawać ziemi i światu.
Pomożesz nam dotrzeć do innych? Udostępnij tekst i wesprzyj nas klikając https://zrzutka.pl/yhdj73
PIERWSZE CZYTANIE (2 Tm 3,10-17)
Wszelkie Pismo jest od Boga natchnione i pożyteczne do nauczania
Czytanie z Drugiego listu świętego Pawła Apostoła do Tymoteusza.
Najmilszy:
Ty poszedłeś śladem mojej nauki, sposobu życia, zamierzeń, wiary, cierpliwości, miłości, wytrwałości, prześladowań, cierpień, jakie mnie spotkały w Antiochii, w Ikonium, w Listrze. Jakież to prześladowania zniosłem, a ze wszystkich wyrwał mnie Pan. I wszystkich, którzy chcą żyć zbożnie w Chrystusie Jezusie, spotkają prześladowania. Tymczasem ludzie źli i zwodziciele będą się dalej posuwać ku temu, co gorsze, błądząc i innych w błąd wprowadzając.
Ty natomiast trwaj w tym, czego się nauczyłeś i co ci zawierzono, bo wiesz, od kogo się nauczyłeś. Od lat bowiem niemowlęcych znasz Pisma święte, które mogą cię nauczyć mądrości wiodącej ku zbawieniu przez wiarę w Chrystusie Jezusie. Wszelkie Pismo od Boga jest natchnione i pożyteczne do nauczania, do przekonywania, do poprawiania, do kształcenia w sprawiedliwości, aby człowiek Boży był doskonały, przysposobiony do każdego dobrego czynu.
Oto słowo Boże.
PSALM RESPONSORYJNY (Ps 119,157 i 160.161 i 165.166 i 168)
Refren: Obfity pokój miłującym Prawo.
Wielu mnie prześladuje i nęka: *
nie uchylam się od Twoich napomnień.
Istotą Twojego słowa jest prawda, *
i każdy Twój sprawiedliwy wyrok jest wieczny.
Możni prześladują mnie bez powodu, *
moje serce lęk czuje przed Twoimi słowami.
Obfity pokój dla miłujących Twoje Prawo, *
i nigdy się nie potkną.
Czekam, o Panie, na Twoją pomoc *
i spełniam Twe przykazanie.
Przestrzegam Twoich postanowień i napomnień, *
bo wszystkie moje drogi są przed Tobą.
ŚPIEW PRZED EWANGELIĄ (J 14,23)
Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.
Jeśli Mnie kto miłuje, będzie zachowywał moją naukę,
a Ojciec mój umiłuje go i do niego przyjdziemy.
Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.
EWANGELIA (Mk 12,35-37)
Mesjasz jest Panem Dawida
Słowa Ewangelii według świętego Marka.
Jezus nauczając w świątyni, zapytał: „Jak mogą twierdzić uczeni w Piśmie, że Mesjasz jest synem Dawida? Wszak sam Dawid mówi w Duchu Świętym:
«Rzekł Pan do Pana mego: Siądź po prawicy mojej, aż położę nieprzyjaciół Twoich pod stopy Twoje».
Sam Dawid nazywa Go Panem, skądże więc jest tylko jego synem?” A wielki tłum chętnie Go słuchał.
Oto słowo Pańskie.